Odpowiedź na powyższe pytanie znajdziemy w umowie Ukrainy z Polską o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych i karnych z dnia 24 maja 1993 r.
Akt ten ustanawia, generalną zasadę zgodnie, z którą, jeżeli jeden z małżonków jest obywatelem Ukrainy a drugi obywatelem Polski i oboje małżonkowie mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski, wówczas właściwy do orzeczenia rozwodu będzie polski sąd.
Jeżeli to polski sąd okaże się być tym właściwym, wówczas postępowanie rozwodowe przeprowadzone zostanie w oparciu o przepisy prawa polskiego. Sąd polski będzie więc badać w oparciu o zapisy polskiego kodeksu rodzinnego i opiekuńczego czy pomiędzy małżonkami doszło do rozkładu pożycia oraz, które z małżonków ponosi winę rozpadu małżeństwa.
Obywatelka Ukrainy zamieszkująca na terytorium Polski może więc wytoczyć powództwo rozwodowe wobec męża będącego obywatelem Polski przed właściwym sądem powszechnym w Polsce.
Co w sytuacji, gdy jeden małżonek mieszka w Polsce a drugi na Ukrainie?
Jeżeli jeden z małżonków przebywa na terytorium Polski, natomiast drugi na terytorium Ukrainy możliwe jest wszczęcie postępowania rozwodowego przed sądem każdego z tych państw. Obywatelka Ukrainy, przebywająca na terytorium Ukrainy może więc wystąpić z pozwem o rozwód przed właściwym sądem na Ukrainie. Wówczas rozwód przeprowadzony zostanie w oparciu o właściwe przepisy prawa ukraińskiego.
W przypadku podjęcia decyzji o rozwodzie – istotnym jest szybkie i zdecydowane działanie, aby postępowanie rozwodowe zainicjować przez sądem Państwa, przed którym danemu małżonkowi zależy, aby było ono prowadzone. Pozwoli to zaoszczędzić znaczne koszty związanych z dojazdami i uczestnictwem w posiedzeniach sądowych przed sądem w innym Państwie.
Jeżeli rozwód w Polsce to w jakim mieście?
Decydując się w oparciu o powołane powyżej przepisy na rozwód na terytorium Polski, należy pamiętać, o tym jak ustalana będzie konkretna, miejscowa właściwość sądu.
Zasadą jest, że pozew o rozwód wnosi się do Sądu Okręgowego właściwego ze względu na ostatnie wspólne miejsce zamieszkania małżonków, jeżeli jedno z nich nadal ma w tym okręgu miejsce zamieszkania, a w przypadku braku tej podstawy, będzie to sąd miejsca zamieszkania małżonka przeciwko, któremu występujemy z pozwem o rozwód (miejsca zamieszkania strony pozwanej) , w ostateczności, gdy i ta podstawa nie występuje, będzie to sąd miejsca zamieszkania małżonka wnoszącego pozew o rozwód (miejsca zamieszkania strony powodowej).
***

Jeżeli jesteś obywatelem Ukrainy lub Polski i poszukujesz pomocy prawnej – napisz do nas.
Odpowiemy na Twoje pytania, omówimy twoją sprawę i zaczniemy działać, bowiem…
na co dzień radzimy prawnie w Twoich sprawach.