You are currently viewing Jak uniknąć zapłaty wysokiego zachowku, gdy dziedziczysz nieruchomość? 

Jak uniknąć zapłaty wysokiego zachowku, gdy dziedziczysz nieruchomość? 

Zachowek, to uprawnienie spadkobierców dziedziczących na podstawie ustawy do uzyskania określonego udziału w spadku, w przypadku, w którym spadkodawca nie uwzględnił tych spadkobierców w testamencie. 

Zachowek co do zasady przysługuje w wysokości połowy wartości udziału w spadku, który uprawniony do zachowku by otrzymał, gdyby dziedziczył po spadkodawcy ustawowo. Wartość ta, w przypadku osób małoletnich lub niezdolnych do pracy jest większa i wynosi dwie trzecie tego udziału. 

Roszczenie o zachowek kierowane jest do spadkobierców testamentowych. 

Zachowek oblicza się w oparciu o wartość pozostawionego przez spadkodawcę spadku [tzw. substrat zachowku]. 

Jeżeli w spadek wchodzi nieruchomość…

W sytuacji, w której w skład masy spadkowej wchodzi nieruchomość – jej wartość co do zasady wlicza się do podstawy wyliczenia zachowku – substratu zachowku. Następnie na podstawie tej wartości wylicza się zachowek należny spadkobiercom ustawowym.

Nieruchomość, jako, że najczęściej bywa najbardziej wartościowym składnikiem majątkowym w spadku, znacznie zwiększa podstawę wyliczenia zachowku, a w konsekwencji wysokość koniecznego do zapłaty zachowku przez spadkobiercę testamentowego. 

Jak uniknąć zachowku lub go obniżyć gdy w spadek wchodzi nieruchomość?

Możliwym jest zapobiegnięcie powyższej sytuacji i wyłączenie nieruchomości z podstawy ustalania zachowku, tym samym powodując, znaczne zmniejszenie, kwoty zachowku, którą spadkobierca testamentowy będzie zobowiązany zapłacić uprawnionym do zachowku.

W tym celu koniecznym  jest działanie podjęte jeszcze za życia spadkodawcy i zawarcie umowy dożywocia pomiędzy spadkobiercą a spadkodawcą testamentowym. 

Umowa dożywocia charakteryzuje się tym, że właściciel nieruchomości przenosi ją na nabywcę w zamian za zapewnienie temu właścicielowi dożywotniego utrzymania, a polegającego w szczególności na przyjęciu właściciela jako domownika, dostarczanie mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnieniu mu odpowiedniej pomocy i wsparcia oraz opieki w chorobie, a także sprawienia mu własnym kosztem pogrzebu odpowiadającego zwyczajom miejscowym. 

Spadkodawca jak i spadkobiercy testamentowi mogą odmiennie uregulować wzajemne prawa i obowiązki, np.  ustawiając na rzecz spadkodawcy  użytkowanie określonych pomieszczeń w nieruchomości, której umowa dożywocia dotyczy. 

Zawarcie umowy dożywocia pomiędzy spadkodawcą a spadkodawcami, powoduje, że wartość nieruchomości nie będzie wliczana do podstawy wyliczenia zachowku. 

W konsekwencji znacznemu obniżeniu ulegać będzie wysokość należnego do zapłaty zachowku, przez spadkobierców testamentowych, spadkobiercom ustawowym nie uwzględnionym w testamencie i uprawnionym do zachowku.

***