Jest to nowy twór prawny, pozwalający chronić – na wypadek śmierci właściciela – majątek rodzinny związany z prowadzonym przedsiębiorstwem rodzinnym. Oprócz zabezpieczenie prawidłowej sukcesji firmy, fundacja rodzinna jest szansą na gromadzenie majątku rodzinnego oraz jego zabezpieczenie – w tym zabezpieczenie finansowe członków rodziny, będących beneficjentami fundacji.
Rozważając więc formę prawną i sposób zabezpieczenia rodzinnych interesów majątkowych, decydując się na utworzenie fundacji rodzinnej, warto pamiętać o 8 podstawowych i wskazanych poniżej faktach.
- Fundacji rodzinnej nie tworzymy po to, aby działać prospołecznie.
- Fundacja rodzinna to możliwość:
– zapewnienia sprawnego zarządzania biznesem rodzinnym za życia właściciela jak i po jego śmierci,
– ułatwienia procesu dziedziczenie przedsiębiorstw rodzinnych,
– kumulację majątku rodzinnego,
– zaspokajania bieżących potrzeb członków rodziny.
- Fundacja rodzinna to fundator, zarząd i rada fundacji oraz najważniejsze -> beneficjenci fundacji.
- Fundator jest osobą decyzyjną w fundacji. Zakłada fundację i ma możliwość wycofania się z prowadzonej działalności z jednoczesnym zabezpieczeniem swojego dochodu.
- Beneficjenci fundacji – wskazywani są przez fundatora. Beneficjentem może być każdy, jednak to najbliższa rodzina fundatora skorzysta na tym najbardziej – zwolnienia podatkowe (PIT, podatek od spadków i darowizn).
- Fundacja rodzinna zarządza swoim majątkiem w interesie beneficjentów i na ich rzecz może realizować szereg świadczeń oraz pokrywać koszty ich utrzymania i kształcenia.
- Fundacja rodzinna może prowadzić działalność gospodarczą, jest to jednak znacznie ograniczone.
- Fundacja rodzinna tworzona jest na podstawie statutu i ma osobowość prawną.
Założenie fundacji rodzinnej jest procesem, który z uwagi na nowość tej instytucji, przebiegnie sprawniej z właściwym zapleczem prawnym – > Zapraszamy do kontaktu z kancelarią w sprawach związanych z sukcesją przedsiębiorstw rodzinnych.