Doręczono Ci decyzję o wszczęciu postępowania w sprawie samowolnej budowy?
Dowiedz się co wydarzy się dalej i co powinieneś zrobić.

Powszechną wiedzą Inwestorów jest konieczność dokonania odpowiednich aktów zawiadamiających organy budowlane o zamiarze prowadzenia lub prowadzeniu prac budowlanych na danym obiekcie. W zależności od rodzaju i zakresu tych taki prac konieczne może okazać się zgłoszenie budowy lub pozwolenia na budowę.
Oczywiście mogą zdarzyć się przypadki graniczne, w których Inwestor nie dysponujący zarówno wiedzą techniczną i budowlaną, jak i wiedzą prawną, nie wiedział, że zgłoszenie budowy musiało zostać dokonane lub zobowiązany był uzyskać pozwolenia na budowę. Prawo działa jednak tak, że niewiedza ta nie stanowi usprawiedliwienia Inwestora.
Samowola budowlana – proste, a jednak skomplikowane
Ustawa prawo budowlane nie definiuje pojęcia samowoli budowlanej. Z przepisów można jednak wysnuć wniosek, że dopuszcza się jej Inwestor, który budowę lub przebudowę prowadzi bez dokonania zgłoszenia lub bez decyzji o pozwoleniu na budowę, a także, który takie prace zakończył.
Samowola budowlana nigdy nie jest dobrym pomysłem – powzięcie wiedzy przez organ nadzoru budowlanego i wizyta jego na inwestycji może skutkować karą grzywny dla Inwestora.
O tym kiedy konieczne jest dokonanie zgłoszenia, a kiedy uzyskanie pozwolenia na budowę dowiesz się
z art. 28 – art. 31 Prawa budowlanego.
Organ dowiedział się o samowoli budowlanej i wszczął postępowanie
Obecnie obowiązujące artykuły 48-53a Prawa budowlanego określają procedurę legalizowania samowoli budowlanej.
Jeżeli więc organ nadzoru budowlanego powziął wiedzę o samowoli budowlnej (np. na skutek zawiadomienia go o tym przez sąsiada) i otrzymałeś zawiadomienie o wszczęciu postępowania „w sprawie samowolnej budowy/przebudowy…” – Twoje postępowanie jest właśnie postępowaniem legalizacyjnym.
Celem postępowania legalizacyjnego jest umożliwienie zgodnego z prawem zakończenia budowy lub użytkowania obiektów budowlanych, które są w trakcie budowy lub zostały wykonane – a co do których nie nastąpiło odpowiednie zgłoszenie lub uzyskanie pozwolenia na budowę.
Jeżeli inwestycja jest w toku – organ nadzoru budowlanego ją wstrzyma
Wstrzymując budowę lub przebudowę organ poinformuje Inwestora o możliwości złożenia tzw. „wniosku o legalizację” i opłacie legalizacyjnej.
Tutaj inicjatywa przechodzi na Inwestora.
Inwestor w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia w/w postanowienia o wstrzymaniu budowy powinien złożyć wniosek o legalizację.
Po wpłynięciu i zatwierdzeniu wniosku o legalizację organ nadzoru budowlanego postanowieniem nałoży na Inwestora obowiązek dostarczenia dokumentów niezbędnych do dokonania legalizacji. Organ wyznaczy Inwestorowi termin na ich przedłożenie nie krótszy niż 60 dni od dnia doręczenia wskazanego postanowienia.
Inwestor powinien rozeznać się, jakiego rodzaju dokumentację organ nadzoru budowlanego może od niego oczekiwać – w zależności od tego czy budowa wymagała zgłoszenia czy też uzyskania pozwolenia na budowę, Inwestor będzie zobowiązany do dostarczenia właściwej dokumentacji – zgodnie z art. 48b ust. 2 i 3 Prawa budowlanego.
Po przedłożeniu wymaganych dokumentów, organ nadzoru budowlanego sprawdzi, czy projekt zagospodarowania działki lub terenu jest kompletny i zgodny z prawem budowlanym, w tym z przepisami techniczno-budowlanymi.
Jeżeli budowa została zakończona, organ dokona weryfikacji jej zgodność z obowiązującymi przepisami w chwili jej zakończenia. Brak lub wady dokumentacji dostarczonej organowi spowodują, że organ nadzoru budowlanego wezwie Cię do ich usunięcia i wyznaczy na to konkretny termin.
Przedłożenie przez Inwestora należycie sporządzonych i pozbawionych braków dokumentów legalizacyjnych skutkować będzie określeniem opłaty legalizacyjnej. Jej uiszczeniu spowoduje wydanie decyzja legalizacyjnej zatwierdzającej projekt budowlany lub projekt zagospodarowania działki lub terenu oraz zezwoli na wznowienie budowy, jeśli nie została ona zakończona.
***

Jeżeli powyższy artykuł pozostawił Cię z jakimikolwiek wątpliwościami – napisz do nas.
Odpowiemy na Twoje pytania, zapewnimy zastępstwo procesowe w toku postępowania legalizacyjnego oraz sporządzimy niezbędne pisma procesowe, bowiem…
na co dzień radzimy prawnie w Twoich sprawach.